Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Rynoseptoplastyka


Rynoseptoplastyka - Korekta nosa zewnętrznego z plastyką przegrody nosowej


Rynoseptoplastyka – to operacja nosa łącząca w sobie poprawę funkcji nosa czyli oddychania (najczęściej operację skrzywionej przegrody nosa) oraz korektę nosa zewnętrznego. Tylko podejście funkcjonalno-estetyczne do operacji nosa pozwala na uzyskanie zadowalających efektów końcowych zabiegu. Przed zabiegiem podczas rozmowy omawiane są dolegliwości pacjenta oraz jego oczekiwania co do wyglądu nosa zewnętrznego. Lekarz przedstawia możliwości jakie daje chirurgia nosa zarówno dla funkcji jak i wyglądu nosa zewnętrznego. Przed operacją wykonuje się dokumentację fotograficzną twarzy pacjenta, która umożliwia pełną analizę estetyczną twarzy i nosa oraz omówienie metod korekcji nosa zewnętrznego (plastyki nosa).

Operację rynoseptoplastyki wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Operację wykonuję z dojścia zewnętrznego, przecinając skórę słupka nosa oraz skrzydełek nosa. Podczas operacji wykonuje się korektę przegrody nosa, małżowin nosowych oraz plastykę nosa zewnętrznego (usunięcie garbu, wyrównanie skrzywień nosa, plastykę końca nosa czy plastykę zapadających się skrzydełek nosa). Do tego etapu konieczne jest czasami użycie przeszczepów z tkanek własnych pacjenta (z małżowiny usznej, przegrody nosa lub żebra). Po wykonaniu korekty nosa zakłada się badzo delikatne, rozpuszczalne szwy, płytki silastikowe podtrzymujące przegrode nosa oraz tamponade nosa. Pod koniec zabiegu układa się płytkę na grzbiet nosa z materiału termoiplastycznego, celem usztywnienia I stabilizacji nosa.

W okresie pooperacyjnym zwykle dochodzi od obrzęku nosa, wystąpienia krwiaków powiek oraz czasami niedużego krwawienia z jamy nosa. Następnego dnia po zabiegu lekarz poprawia opatrunek zewnętrzny. Po dwóch dniach usuwa opatrunki z jamy nosa a w 7-8 dobie usuwa płytki silikonowe utrzymujące przegrodę oraz materiał termoplastyczny. Pacjenci przyjmują antybiotyk oraz maść na miejsca szwów. Następne 2 tygodnie zaleca się noszenie plastrów na grzbiecie nosa – zmniejsza to obrzęki i przyspiesza gojenie.

W okresie pooperacyjnym należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, urazów nosa i noszenia okularów. Krwiaki utrzymują się przez około 2-3 tygodnie natomiast niewielki obrzęk nosa nawet do kilku miesięcy. Gojenie nosa można uznać za zakończone po okresie 6-12 miesięcy.