Szyjne zawroty głowy: kluczowe znaczenie dla potrzeb VNG ma próba szyjna Conraux, której zasada opiera się na wyłączeniu w trakcie próby kinetycznej stymulacji przedsionkowej i wzrokowej co odbywa się poprzez pozostawienie pacjenta w całkowitej ciemności z nieruchomą głową. Stwarza to sytuację, w której stymulacja ma wyłącznie charakter szyjny. Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach gdy specjaliści innych dziedzin wykluczyli szyjną przyczynę zaburzeń równowagi opierając się na prawidłowym badaniu RTG kręgosłupa szyjnego oraz prawidłowych wynikach USG Dopplera przepływów w naczyniach szyjnych.
Przyczyny naczyniowe. W badaniu VNG stwierdzano patologiczną przewagę kierunkową bez deficytu przedsionkowego. Potwierdzeniem rozpoznania było badanie przepływów naczyniowych metodą USG Dopplera naczyń szyjnych, kiedy to przepływ był asymetryczny (powyżej 20%).
Przyczyny urazowe. W próbie kalorycznej VNG dominował deficyt lub porażenie jednego przedsionka, a w wywiadzie uraz głowy z utratą przytomności.
Obustronny brak pobudliwości błędnika. Rozpoznać można wtedy gdy po pobudzeniach kinetycznych lub kalorycznych nie można uzyskać żadnej odpowiedzi z przedsionków. Obustronnemu brakowi pobudliwości błędników w próbie kalorycznej towarzyszy często silne hamowanie centralne.
Przyczyny centralne spowodowane uszkodzeniami w obrębie kory mózgowej i ośrodków podkorowych przez niedotlenienie, (również w czasie porodu), choroby zapalne mózgu i inne. Stwierdzano patologiczne wzmocnienie w próbie śledzenia celu oraz w odruchu wzrokowo-przedsionkowym, patologiczny oczopląs poobrotowy w próbie przyspieszeniowo-opóźnieniowej Ulmera, patologiczny wskaźnik fiksacji ocznej Demaneza czy patologiczny (asymetryczny) oczopląs optokinetyczny.
W przypadku „mieszanych” przyczyn zaburzeń równowagi mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której zaistniała więcej niż jedna przyczyna ( obwodowa i centralna) i żadna nie dominowała.
Guz kąta mostowo-móżdżkowego (g.k.m.m.). U dzieci podstawą rozpoznania było badanie TK mózgu. Mimo bardzo rzadkiego występowania (szczególnie u dzieci) zaobserwowałem 4 przypadki g.k.m.m.
Brak rozpoznania Mimo dużej czułości badania i czasem kilkakrotnego jego wykonywania w 20,0% przypadków nie udało się znaleźć przyczyny zaburzeń równowagi zgłaszających się do nas chorych dzieci. Może to wynikać z tego że w ostatnim półroczu przebadaliśmy 54 dzieci w większości jednokrotnie, a po pierwszym badaniu VNG nie postawiono rozpoznania u 35% pacjentów- mamy nadzieję że odsetek ten zmniejszy się po powtórnych badaniach.
Wnioski:
Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy u dzieci jest nagłe jednostronne osłabienie lub wypadnięcie funkcji błędnika.
Badanie VNG jest badaniem nieinwazyjnym, po zdobyciu zaufania dziecka możliwym do wykonania nawet u małych dzieci
Zaburzenia układu równowagi biorą się tak z jego dysfunkcji jak i niedojrzałości tego układu.
Nie zawsze potrafimy postawić pełne prawidłowe rozpoznanie
Nie stwierdziłem łagodnego położeniowego zawrotu głowy