Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Septoplastyka


To zabieg operacyjny, mający na celu przywrócenie prawidłowej drożności nosa w przypadku istnienia skrzywienia przegrody nosowej. Septoplastyka znacznie poprawia jakość życia pacjentów oraz zmniejsza częstość występowania przewlekłych infekcji. Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była możliwie  w linii pośrodkowej nosa. Efektem zabiegu powinna być poprawa drożności drożności nosa i tym samym łatwiejsze oddychanie przez nos.

Wskazania do operacji:

  • zaburzenia oddychania przez nos spowodowane skrzywieniem przegrody nosa,
  • dyskomfort ograniczonego oddychania nosem tj. uczucie blokady jedno- lub obustronne spowodowane skrzywioną przegrodą,
  • chrapanie i bezdech senny,
  • zaburzenia węchu,
  • nawracające zapalenia zatok obocznych nosa, dróg łzowych,
  • bóle głowy,
  • krwawienia z nosa,
  • zaburzenia zgryzu, przed leczeniem ortodontycznym,
  • deformacje pourazowe,
  • przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha z powodu niedrożności trąbki słuchowej.
Operację wykonuję najczęściej w znieczuleniu ogólnym, przez nozdrza przednie z cięcia skóry w przedsionku jamy nosa. Po odwarstwieniu błony śluzowej, ochrzęstnej i okostnej usuwane są skrzywione fragmenty chrzęstne i kostne, które po odpowiednim wymodelowaniu ponownie umieszcza się w nosie. Chrząstki mocuje się szwami stabilizującymi. W przypadku reopercji i w sytuacjach, w których doszło do zniszczenia chrząstki przegrody nosa brakujący fragment można pobrać np. z małżowiny usznej .Ranę przedsionka nosa  szyje się wchłanialnymi szwami. Na końcu zabiegu do jamy nosa wkładane są delikatne, niewidoczne z zewnątrz płytki z tworzywa – silastic, ustawiające przegrodę w nowej, pożądanej pozycji. Następnie zakłada się obustronnie na okres 1-2 dni tampomadę do nosa lub specjalne opatrunki hemostatyczne jak np. Merocel lub Netocel, Spongostan. Po operacji nie ma na twarzy żadnych cięć ani widocznych szwów. Plastyka przegrody nosa trwa około 1 godz.

Czasami pacjent pozostaje w szpitalu. Szwy w przedsionku nosa ulegają samorozpuszczaniu lub usuwa się w 7-8 dobie od zabiegu razem z płytkami stabilizującymi. W tym czasie pacjent może okresowo mieć trudności z oddychaniem przez nos, co powodowane jest obrzękiem błony śluzowej oraz obecnością ww. płytek oraz skrzepów. Może to spowodować wysuszanie gardła. Towarzyszący czasem ból można zmniejszyć stosując środki przeciwbólowe. zabiegu. Do pracy zawodowej większość pacjentów powraca zwykle po ok.8 dniach. Na zewnątrz nosa niewidoczne są jakiekolwiek ślady czy blizny.