Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Adenotomia


Adenotomia - Usunięcie migdałka gardłowego

Przerost migdałka gardłowego (trzeciego) jest bardzo często chorobą w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podstawowym objawem choroby są trudności w oddychaniu przez nos co wyraża się mową nosową , chrapaniem, bezdechami nocnymi , oraz otwartą buzią w ciągu dnia. Przyczyna jest nieznana , przerost migdałków występuje jednak bardzo często u dzieci często chorujących na infekcje gardła. U niektórych pacjentów początkowo może pomagać leczenie zachowawcze. W razie braku poprawy wyleczenie możliwe jest jedynie chirurgicznie. Usunięcie migdałka gardłowego (trzeciego) jest jednym z najczęstszych zabiegów otolaryngologicznych wykonywanych z następujących wskazań:

  • Nawracające infekcje gardła i górnych dróg oddechowych w celu usunięcia ogniska infekcji.
  • Trudności w oddychaniu przez nos, gdy przerośnięty migdałek gardłowy zamyka nozdrza tylne w celu udrożnienie dróg oddechowych.
  • Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuch przewodzeniowy, gdy migdałek uciska trąbki słuchowe i jest pośrednią przyczyną powstawania i długotrwałego zalegania płynu w uszach (jamach bębenkowych).
Adenotomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Po zabiegu czasami wskazana jest hospitalizacja i wypis następnego dnia rano. Po zabiegu adenotomii zalecany jest oszczędzający tryb życia oraz dieta lekkostrawna przez 7 dni.