Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

Adenotonsillotomia


Przerost migdałków jest bardzo często chorobą w wieku szkolnym i przedszkolnym. Podstawowym objawem choroby są trudności w oddychaniu przez nos co wyraża się mową nosową , mową z kluską, chrapaniem, bezdechami nocnymi, oraz otwartą buzią w ciągu dnia. Przerost migdałków występuje często u dzieci często chorujących na infekcje gardła, które wcześnie poszły do żłobka, przedszkola. Przy bardzo dużym przeroście możliwe jest jedynie leczenie chirurgicznie. Przycięcie migdałków podniebiennych i wycięcie migdałka gardłowego jest częstą operacją laryngologiczną:

  • Nawracające infekcje gardła i górnych dróg oddechowych w celu usunięcia ogniska infekcji.
  • Trudności w oddychaniu przez nos, gdy przerośnięty migdałek gardłowy zamyka nozdrza tylne w celu udrożnienie dróg oddechowych.
  • Przewlekłe wysiękowe zapalenie uszu, niedosłuch przewodzeniowy, gdy migdałek uciska trąbki słuchowe i jest pośrednią przyczyną powstawania i długotrwałego zalegania płynu w uszach (jamach bębenkowych) z niedosłuchem.
  • mowa kluskowata,
  • wady zgryzu.
Adenotonsillotomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym z intubacją. Po zabiegu czasami wskazana jest hospitalizacja i wypis następnego dnia rano. Po zabiegu adenotomii zalecany jest oszczędzający tryb życia oraz dieta lekkostrawna przez 7 dni.