Liczba zakażonych SARS-CoV-2 na świecie przekroczyła już sto milionów. W Polsce z końcem stycznia 2021 potwierdzonych zakażeń było już ponad 1,5 miliona. Świat, a głównie ta bogatsza jego część, przekroczył pierwszy milion wykonanych szczepień, około 10 proc. szczepień wykonanych do tej pory w Unii Europejskiej.
W ostatnich dniach w Europie potwierdza się dziennie około 150 tysięcy zakażeń. Liczba przypadków, potwierdzonych testami w Rosji, w Wielkiej Brytanii i we Francji przekroczyła już ponad 3 miliony, zaś ostatnie dni pokazują, że jeśli w Hiszpanii nie osłabnie tempo przyrostu nowych zakażeń (ostatnie trzy dni to odpowiednio 40, 36 i 38 tysięcy nowych
przypadków), przekroczenie tej bariery będzie kwestią tygodnia, góra – dziesięciu dni.
Z danych udostępnionych w środę przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że pierwszą dawkę otrzymało już ponad 134 tysiące lekarzy (na 142 tysiące widniejących w rejestrze NIL), to wśród lekarzy dentystów takich osób jest niespełna 22 tysiące, na ponad 38 tysięcy widniejących w rejestrach).
Europa, Ameryka Północna da sobie radę ze szczepieniami. A co zresztą świata? Azja, Afryka, Ameryka Południowa? Kto, kiedy i za ile da im szczepionki? W jednym afrykańskim kraju zaszczepiono 25 osób na 25 milionów ludności, kto został zaszczepiony i jak taka ilość zaszczepionych miałaby wpłynąć na zmniejszenie zachorowań w tym kraju? W Afryce najprawdopodobniej wirus będzie dalej mutował i krążył. Czy na kolejne mutacje obecna szczepionka będzie działać? Możemy mieć nadzieję, że tak. Że naukowcy będą dalej nad nią pracować i udoskonalać ją.
Trzeba mieć nadzieję.