Logo
45-047 Opole, ul. Księdza Jana Dzierżona 5/2A
tel. 602 798 511 - dni powszednie, w godz. 15:00-18:00
 

VNG Videonystagmografia


Videonystagmografia (VNG) jest nowoczesną metoda diagnostyczną


Badanie odbywa się w ciemności w pozycji siedzącej i leżącej. Na oczy ma założone gogle z kamerą video. Początkowo pacjent śledzi przesuwające się punkty i linie na ekranie następnie wlewana jest do uszu woda: zimna i ciepła. Pojawia się zawrót głowy i oczopląs który jest rejestrowany i analizowany przez komputer.

Wdrażanie jej do praktycznego użytku rozpoczęto we Francji w 1989 roku przez dr Eryka Ulmera i inż. Philippa Guillemant’a. Analiza ruchów nystagmoidalnych gałki ocznej odbywa się przy pomocy kamery video na podczerwień sprzężonej z komputerem, który na bieżąco analizuje prędkość kątową wolnej fazy oczopląsu poziomego, pionowego a nawet skośnego czy obrotowego po pobudzeniu wzrokowym, optokinetycznym, kinetycznym oraz kalorycznym. Posiadam jedno z większych doświadczeń w Polsce, (od marca 1997) pracy przy VNG, w 3 pracowniach VNG: 1.WCM Opole, 2.Prywatny Gabinet Laryngologiczny VERTIGO Opole, 3.NZOZ VITA. W 2019 roku zakupiliśmy do nowej Kliniki, nowy aparat VNG Ulmera z najnowszym oprogramowaniem francuskiej firmy Synapsys, sprzedawanej w Polsce przez poznańską firmę RONEST.
Videonystagmografia to badanie błędnika za pomocą kamery video umieszczonej w masce przypominającej gogle narciarskie, które podczas badania pacjent zakłada na oczy. Ruchy gałek ocznych, rejestrowane przez kamerę, przekazywane są do komputera, a następnie wyświetlane w postaci wykresu na monitorze. Ruchy oczopląsowe są analizowane przez program komputerowy.

Drażnienie błędników wyzwala czasami takie objawy jak: zawrót głowy, oczopląs oraz nieprzyjemne objawy wegetatywne takie jak: nudności. Dlatego zaleca się, aby przed badaniem być na czczo lub jedynie po lekkim posiłku dla zminimalizowania nieprzyjemnych odczuć. Drażnienie błędników w próbie kalorycznej polega na wlewaniu wody do obu uszu (chłodnej i ciepłej), dlatego przeciwwskazaniem do wykonania badania jest obecność stanów zapalnych ucha środkowego i zewnętrznego. Przeciwwskazane jest malowanie oczu przed badaniem i używanie leków hamujących OUN.
Jej przewaga nad ENG polega na braku artefaktów elektrycznych, które często powodują trudności w interpretacji zapisu, możliwości rejestracji ruchów we wszystkich płaszczyznach oraz na możliwości analizowania "żywego" ruchu gałek ocznych. Badanie VNG jest niezbędnym elementem diagnostyki zawrotów głowy i zaburzeń równowagi o różnej etiologii.